Deze auto is sinds 2009 niet meer in productie.
De opvolger is inmiddels getest, zie:
De opvolger is inmiddels getest, zie:
Seat Altea
1.6i Reference
Arno Lommers, 26 mei 2006
Intro

De mooiste midi-MPV van dit moment
Een andere trend van deze tijd is een lekkere motor in combinatie met een van de ruimste uitrustingsniveaus. Natuurlijk, het uiterlijk van de Altea is zeer geschikt om er een stel lekker grote wielen onder te zetten en de 2.0 TDi maakt er een behoorlijk vlotte auto van, maar de keerzijde is natuurlijk het prijskaartje. Is de basisversie dan geen goede keuze? Dat wordt duidelijk in deze test. Het betreft hier de 1.6 Reference met voordelig Emotion-pakket.
Het interieur

Sfeervolle dashboardverlichting
Een fijne zitpositie is snel gevonden met de al eerder gememoreerde goede verstelbaarheid van de voorstoelen. Het stuur is over een grote afstand in hoogte en lengte te verstellen, zodat ieder voor zich kan bepalen of hij liever hoog of laag zit.
Achterin is de beenruimte overvloedig aanwezig en ook over hoofdruimte hoeven passagiers niet te klagen. De achterbank zit lekker stevig en de zitting is iets gekanteld wat een goede steun aan het zitvlak geeft. Het middendeel van de rugleuning kan worden omgeklapt en doet dan dienst als armsteun met bekerhouders.
De bagageruimte is niet zo variabel als van een MPV verwacht mag worden, maar de beschikbare 409 liters zijn voldoende om met vijf personen een weekje op vakantie te gaan en er is zelfs voorzien in een dubbele bodem en verschuifbare achterbank. Om de maximale hoeveelheid ruimte te creëren is de rugleuning van de achterbank in twee delen neerklapbaar waarbij tegelijkertijd de zittingen naar onderen schuiven voor een vlakke laadvloer.
De Altea Reference is dan wel de basisuitvoering, maar te klagen over de uitrusting is er zeker niet. Elektrische ramen vóór, centrale deurvergrendeling met afstandsbediening en handmatige airco zitten er gewoon op. Met het slechts € 495 kostende Emotion-pakket komen daar nog eens een boordcomputer, cruise control, volautomatisch airco en verschillende uiterlijke verfraaiingen bij. Altijd doen dus, dat pakket.
Het exterieur

Centraal op de achterklep de typeaanduiding
Standaard staat de Reference-uitvoering op stalen wielen met wieldoppen, maar de testauto is voorzien van lichtmetalen 16-inch “Hydra”-wielen wat de Altea goed staat. Ook de donker getinte achterruiten die net als de wielen en de mistlampen in de voorbumper tot het Emotion-pakket behoren geven net dat beetje extra uitstraling aan de Altea.
Seat biedt de mogelijkheid om de buitenkant nog sportiever te laten ogen. Buiten het gebruikelijke uitlaatsierstuk (€ 100) kan onder meer gekozen worden voor 17- of 18-inch wielen, verschillende chromen accenten en zelfs een aerodynamic-pakket met voor-/achter- en dakspoiler en sideskirts, maar daar hangt natuurlijk wel een prijskaartje aan.
Het rijden

Valt niet tegen, voor een basismotor
Met een maximaal vermogen van 102 pk op 1.295 kilogram lijkt het in theorie niet over te houden met de prestaties, maar dat valt alleszins mee, de motor is zelfs een tikkeltje pittig. Door het karakter van 8-klepsmotoren is ook bij lage toeren redelijk wat trekkracht voorhanden, maar verwacht geen strepentrekker, het blijft een beschaafd 1.6’je natuurlijk.
De uitlaat van de testauto was niet helemaal correct uit de fabriek gekomen, in de middenpijp zat een klein lekje (was op den duur te ruiken tijdens acceleratieproeven) en in de einddemper was er een schotje losgeraakt. Dit had tot gevolg dat de uitlaat een sportieve snerp ten gehore bracht, bijna verslavend in combinatie met het vlotte karakter van de motor, maar dat hoort er dus niet bij. Op de snelweg zou het bij een constante snelheid van 100-120 km/h wel eens irritant kunnen worden, die snerp op de achtergrond. De nieuwe uitlaat was al gearriveerd bij de dealer, klaar voor montage.
Het weggedrag van de Altea Reference is vooral op comfort afgestemd, voor een steviger geveerd onderstel is er de Sport-Up. Drempels kunnen met een behoorlijke vaart genomen worden zonder dat er stoten doordringen tot het interieur en lange welvingen in het wegdek worden zonder deinerig te worden genomen. Wat mij betreft mag het sportonderstel van de Sport-Up op elke Altea in ieder geval als (kostenloze) optie geleverd worden, maar waarschijnlijk zitten daar weinig klanten op te wachten. Schakelen gaat ontzettend soepel en ook de koppeling laat zich, buiten een lang aangrijppunt om, makkelijk bedienen. De directe besturing gedraagt zich keurig, ook op slecht wegdek, alleen mag de bekrachtiging zich meer op de achtergrond houden. Nu draait het stuur te licht rond wat de communicatie niet ten goede komt.
Slot

Heeft wel wat, die ronde achterlichten
Mindere punten zijn het uitzicht rondom en de erg lichte besturing. Ook de hoek waaronder het dashboard staat kan mij nog niet erg bekoren.
Met de concurrentie vergeleken komt de Seat Altea goed mee. Ford heeft voor precies 23 mille een Focus C-Max 1.6 in de prijslijst en Renault doet mee met de Scénic 1.6 voor € 23.895. Deze zijn duidelijk wat duurder en bieden op het gebied waar deze auto’s meestal voor gekocht worden (ruimte en uitrusting) nauwelijks meer. De basisversie van de Altea is dus zo’n gekke keuze dus nog niet!
Plus
+ Dynamisch uiterlijk
+ Vlotte basismotor
+ Ruimte op achterbank
Min
- Uitzicht rondom
- Plaatsing dashboard
- Lichte besturing
Dank aan Seatdealer Ames Auto Casa te Zwijndrecht.
ondanks dat de stoel en het stuur op veel manieren te verstellen zijn, heb ik nog steeds niet mijn plek kunnen vinden. Maar dat zal wel aan mij liggen.
Voorts vind ik hem erg zijwind gevoelig, dat is tegenwoordig niet nodig.
Voorts vind ik hem erg zijwind gevoelig, dat is tegenwoordig niet nodig.
Nog wat min puntjes. De versnellingsbakverhouding vind ik ook niet goed. Te korte 1. Ook moet je als je over een verkeersdrempel rijdt, rustig aan doen.
Anders hobbel je van je stoel af, zo erg duikt en steigert hij.
Anders hobbel je van je stoel af, zo erg duikt en steigert hij.
Reactie plaatsen
Testverslag
Foto's
Gegevens
Afdrukken
Doorsturen