Deze auto is sinds 2010 niet meer in productie.
De opvolger is inmiddels getest, zie:
De opvolger is inmiddels getest, zie:
Audi A8 4.2 TDI Pro Line + |
Audi A8
2.8 FSIe Pro Line +
Wilbert Huls, 10 augustus 2008
Grote mond, klein hartje

Minimale wijzigingen

Het succesvolle ontwerp wijkt niet veel af van zijn voorganger.
Veel A8’s – en ook de directe concurrenten – worden geleverd in het zwart of op zijn minst een kleur die met weinig lichtval neigt naar zwart. De testauto was voorzien van een ‘Avuszilver Pareleffect’-lak. Zoals de naam al aangeeft een van de vele zilvervarianten, die een heel subtiele paarsblauwe gloed over zich heeft. Een kleur die de auto wat minder kolossaal, of zo je wilt imposant, maakt. In die zin past de kleur perfect op deze auto die qua motorisering al niet van dikdoenerij houdt. Ook de zeventien inch velgen met banden die royale wangen hebben dragen bij aan ‘doe maar gewoon’-gevoel van deze A8.
Onberispelijk

Er is weinig aan te merken op het zakelijke interieur.
Ook het dashboard straalt luxe en comfort uit. De materiaalkeuzes en afwerking zijn simpelweg onberispelijk. Het wortelnotenhout en de platina strips geven het interieur wat extra cachet. En dat is in zekere zin wel nodig ook, want ondanks dat dit een totaal andere auto dan bijvoorbeeld een A4 of A6 is, zijn er toch vooral veel overeenkomsten. Het MMI-systeem met zijn knoppen, de stuurwielbediening en verschillende hendels en knoppen zijn ook terug te vinden in minder dure Audi’s. In eerste instantie zegt dat vooral in positieve zin wat over de ‘kleinere’ Audi’s, maar aan de andere kant is het gevoelsmatig toch gewoon niet helemaal lekker dat je het met een drie tot vier keer duurdere auto wel met dezelfde materialen moet doen.
Achterin is het prima vertoeven. De achterbank is zeker geen straf, al is het alleen al omdat je ruimte in overvloed hebt. En dan te bedenken dat dit nog niet eens de Lang-versie van de A8 is en dat hier ook nog geen afzonderlijk verstelbare stoelen achterin staan. ‘The sky is the limit’ wat dat betreft. Met de zonneschermpjes op de achter- en zijruiten en de eigen ventilatie is deze auto voor de passagiers achterin vrij karig uitgevoerd. Audi Exclusive leeft zich naar wens van de klant compleet uit en dan blijft het niet bij een klaptafeltje of extra leeslampje. Rear seat entertainment, internet, telefonie, faxen, printen, koelkast met minibar... de klant is koning.
Vorsprung durch Technik

Mooie techniek moet er mooi uitzien: niet alleen maar plastic.
Daarnaast is de motor er één uit de populaire categorie ‘downsizing’. Men krijgt tegenwoordig steeds meer vermogen uit kleinere motorinhouden. Zo ook bij deze A8. De 2.8 FSIe zescilinder levert evengoed nog steeds 210 pk, wat met 1690 kg massa natuurlijk zeker niet behelpen is. Daarbij zorgt de directe brandstofinspuiting in de cilinders voor een efficiënter brandstofverbruik. Daarnaast is de motor voorzien van het Audi Valvelift System. Het komt er in het kort op neer dat de opening van de inlaatklep afhangt van de vraag om vermogen. Tot slot is de motor gekoppeld aan een multitronic-automaat die in feite geen trappen meer kent. Deze continu variabele transmissie houdt het toerental waar mogelijk zo laag mogelijk en zal alleen op momenten waar dat gevraagd wordt flink klimmen in de toeren. In die zin is er dus vooral sprake van systemen om geen energie te verkwisten, in plaats van inleveren op prestaties.
Smooth

De snelheidsbeleving komt vooral van de meters.
Dat de auto niet uitdaagt tot stevig rijden betekent allerminst dat de auto er niet toe in staat is. Wanneer het gas wat dieper beroerd wordt versnelt de auto vlot en het is dan verstandig om je ogen regelmatig op de tellers neer te slaan, want de omstandigheden in de auto verraden niet op welke snelheid de auto zich beweegt. Ook bij versnellen – tenzij je het pedaal echt tot de vloer doordrukt – blijven de toeren beperkt. Wil je toch iets meer beleving, dan kan je ervoor kiezen om de automaat in de S-stand te schuiven. Het toerental springt direct met zo’n 1000 omwentelingen omhoog, zodra de pook in S getrokken wordt. Met de hand schakelen was bij de eerste generatie A8 nog mogelijk, maar dat is er tegenwoordig niet meer bij. Voor wie toch af en toe de drang voelt om de touwtjes wat meer in handen te houden is er wel de mogelijkheid sequentieel op- en af te schakelen met de flippers achter het stuur, of door de pook in de sequentiële stand te zetten. De automaat maakt in dat geval gebruik van zeven vaste overbrengingsverhoudingen, waar tussen je kan schakelen, als ware het een zeventraps automaat.
Zo’n manuele stand is leuk om even uit te proberen, maar eigenlijk wil je dat ook niet gebruiken op een auto als de A8. Zo comfortabel als de auto is uitgerust, zo comfortabel beweegt de auto zich zowel op lage als hoge snelheid voort. Bij het rijden in de A8 kom je in een dusdanige toestand van rust, dan 100 km/h op de snelweg meer dan genoeg is en de populaire radiozenders je niet meer kunnen gerieven. Het lijkt wel of die ambiance onderdeel is van dit e-model van Audi. Prompt rijd je op de snelweg, zonder dat dat je aard is, zomaar heel zuinig. Met 6,6 liter per 100 km zitten we weliswaar iets boven de fabrieksopgave, maar evengoed zijn dat toch indrukwekkende waarden voor een topklassewagen op benzine. Daarbij bleek het stadsverkeer in ons geval weer wat zuiniger dan de opgegeven 11,8 liter per 100 km en kwamen we gemiddeld exact op de fabriekswaarde van 8,3 liter per 100 km.
Laat je rijden

Plus
+ Onberispelijk
+ Technisch hoogstandje
+ Zuinig
Min
- Onderscheid kleinere Audi’s
- Emotieloos rijden
- Dure opties
Reactie plaatsen
Testverslag
Foto's
Gegevens
Afdrukken
Doorsturen
(25%)