Deze auto is sinds 2009 niet meer in productie.
De opvolger is inmiddels getest, zie:
De opvolger is inmiddels getest, zie:
Mercedes-Benz S-Klasse S400 Hybrid Lang |
Mercedes-Benz S-Klasse
S420 CDI Lang Prestige 7G
Jan Westerhof, 24 december 2007
Sonderklasse

Tastbaarheid

Hoe anders was het toen de vorige S-Klasse acte de présence gaf. Een dergelijke slankheid en desondanks duidelijk herkenbaar als ‘S’. Mercedes-Benz heeft dit huzarenstukje wederom afgeleverd en het is bijna een tastbaar gevoel: de eigenaar moet machtig en kapitaalkrachtig zijn. De uitgeklopte spatborden, de majestueuze grille en de concave vouw in de flanken. Het zijn indicaties die de bewonderaar het gevoel geven naar een auto te kijken die niet zomaar van Jan en alleman kan zijn. Een conversie met grotere velgen en een minder anonieme kleur dan dit Flintgrijs geeft de W221 een nog grotere verhevenheid.
Belevingsgevoelens

Bij een auto als deze geven we geen kritiek op moeilijk bereikbare knopjes of lastig te doorgronden bediening. Enerzijds omdat daar überhaupt geen sprake van is en anderzijds omdat een eventuele ontdekkingstocht door de knoppen een gelukzalig uitverkoren gevoel geeft. Vooral de commandoknop op het middenconsole, die in verbinding staat met het multifunctionele scherm zorgt ervoor dat de bestuurder de auto dirigeert. Pomp de luchtkussens in de stoel op, gebruik het multimedia-systeem, voer een telefoongesprek en stel de klimaatbeheersing in. Het combi-instrument is de commandocentrale over de persoonlijke beleving van onomstreden Sonderklasse.
Achterin is het nog weldadiger en eigenlijk moet je daar zijn als het een S-Klasse Lang betreft. De beide zetels zijn individueel verstelbaar in alle mogelijke posities. Je blijft spelen met de knopjes en je blijft de zonneschermen openen en sluiten. De ruimte die er is, mag als zeer riant worden geklasseerd en de houten klaptafeltjes maken de auto achterin tot een heuse werkplek. Moet er nog vermeld worden dat het interieur in het donker bijzonder sfeervol is verlicht? Heeft het nut te melden dat veel zaken die in de testauto aanwezig zijn, de prijs opdrijven tot de hoogte van een mooi appartement? Is het leuk dat de achterpassagiers de stoel van de bijrijder kunnen instellen als ze het niet eens zijn met het postuur van hun voorpassagier? Het zijn irrelevanties als je het hebt over het beste uit Das Haus. Praat je hierover, dan mis je de pointe van het geïsoleerde beleven van een dergelijke automobiel.
Soeverein

De S420 CDI heeft 320 pk en 730 Nm. De krachten worden via een hoogmoderne en onmerkbaar schakelende zeventraps automaat in praktische bruikbaarheid omgezet en de auto is absoluut supersnel te noemen. Een begrensde top van 250 is natuurlijk een vanzelfsprekendheid, maar als er ingehaald moet worden lijkt het voor de medeweggebruikers alsof ze stilstaan. Volgas zorgt voor een acceleratie die je tot in je wangen en voorhoofd voelt. Als je het hebt over ‘brute kracht’ beledig je de elite die de auto ontwikkeld heeft. Het is een te platvloerse karakterisering en absoluut ongepast. Je gebruikt de kracht eigenlijk nooit volledig. Het is gewoon het soevereine gevoel dat je enorme krachtsreserves overhebt. Je wilt eigenlijk gewoon rustig accelereren, want dat is ruim voldoende. Het is dan ook spijtig dat de automaat de motor op dergelijke momenten teveel toeren laat maken. Dat hoeft niet. Dat past niet.
Het overhellen van de auto en het niet echt communicatieve onderstel is als iets te weinig forte of piano in de opvoering van een etude. Deze etude wordt dusdanig overtuigend en perfect opgevoerd, dat het juist daarom opvalt. Het is kritiek op futiliteiten, maar de perfectie van de Sonderklasse noopt ons ertoe deze kleinigheden te benoemen. Rijdt de S-Klasse en voel hoe perfect deze auto is. Wie wil communicatie als hij een S-Klasse rijdt?
Perfectie

Het is een algeheel gevoel van subliem rijgenoegen. Een genoegen dat ondersteund wordt door sfeervolle interieurverlichting. Een genot dat in absolute afgeslotenheid van wat buiten de auto gebeurt moet worden ervaren. In feite doet de motorisering van de S-Klasse evenmin als de prijs iets aan de auto. De 420 CDI is onaards snel en relatief zuinig, maar het verbruik is misschien nog wel het minst belangrijk bij een S-Klasse. Dergelijke trivia is geen issue. De prestaties zijn bij een S-Klasse altijd goed. Op vollast rijden doe je niet met een 'S'. Je accelereert rustig en zoeft relaxed over de weg. Sonderklasse rijden is een gevoel en een ervaring. Minpunten zijn in feite voor sceptici die de ‘S’ niet begrijpen.
Plus
+ De verschijning
+ Rustgevend
+ De perfectie benaderend
Min
- Automaat laat de motor toeren maken
- Formaat is belemmerend
- Overhellen
Reactie plaatsen
Testverslag
Foto's
Gegevens
Afdrukken
Doorsturen
(25%)